Work And Travel 2023 Kayıtlarımız Başladı!

Her yıl bir çok farklı ülkeden üniversite öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilen work and travel programının 2023 yılı için kayıtları 1 Temmuz 2022 tarihi itibariyle başlamıştır. Amerikan Dışişleri Bakanlığı yani Department of States tarafından yetkilendirilen sponsorlar aracılığı ile organize edilen, katılımcılara Amerika'da üniversite yaz tatili aralığı doğrultusunda toplamda maksimum 119 gün süreyle sezonluk işlerde yaz sonuna kadar çalışma ve para kazanmak imkanı sunar.

Work-and-Travel-2023-kayitlarimiz-basladi

Aynı zamanda katılımcılara iş tecrübesi ve disiplini kazanma, İngilizce dil pratiği yapma, Amerika ve daha bir çok farklı ülkeden gelen öğrenciler ile birlikte yaşayarak farklı kültürler öğrenme imkanı sunan bir kültürel değişim programıdır. Work and Travel programı kapsamında katılımcılara yasal olarak verilen çalışma izni doğrultusunda ABD Dışişleri bakanlığı tarafından belirlenen sektörlerde Amerika'ya gidiş tarihi, becerisi ve dil seviyesine göre bir iş yerleştirmesi sağlanmaktadır.

NEDEN GRAND INTERNATIONAL WORK AND TRAVEL?

Türkiye'de Work and Travel programını organize etme yetkisine sahip yaklaşık 30 civarı yetkili kuruluş bulunmaktadır. Grand International yılların vermiş olduğu deneyim, güçlü sponsor ve işveren bağlantıları, deneyimli ve alanında uzman danışmanları ile sektörde bulunan rakiplerinden ne kadar farklı olduğunu, gerek pandemi gibi bir durumda dahi öğrencilerine vermiş olduğu sürekli destek ve alternatif çözümler ile gerekse pandemi sonra yani 2022 yazında ABD Konsolosluğunun limitli sayıda vize randevusu açmasına rağmen katılımlarının işlemlerini sıkı bir şekilde takip ederek neredeyse tüm öğrencilerine vize görüşmelerini ayarlamıştır.

Pandemi esnasında Türkiye'de bulunan konsolosluklar kapalı olmasına rağmen program sponsorları ve Dışişleri ile yaptığı ortak çalışma sonucu programa katılmak isteyen öğrencilerini farklı ülkeler üzerinden %99 vize garantisi ile yollamayı başarabilen ender ve sektörün öncü şirketlerinden biridir. Kısacası Grand International Work and Travel programını en zor zamanlarda ve imkansızlıklar içinde dahi başarılı bir şekilde organize edebilmiş nadir şirketlerden biridir.

Grand International, Amerika'nın dört bir yanında bulunan sponsorları sayesinde 36 farklı eyalette katılımcılarına iş seçeneği sunan Türkiye'de bir çok şirkette bulunmayan bir iş ağına sahiptir. San Francisco, Atlanta, Michigan ve Los Angeles'ta bulunan sırasıyla Intrax, WISE Foundation, Dynamic Global Exchange ve ERDT sponsorlarının Türkiye'de bulunan resmi temsilcisidir.

Şüphesiz ki başarımızın sırrı sadece deneyimle ya da işimizi iyi bilmekle değil, gerek danışmanlarımızın deneyimlerinden ötürü her türlü olasılığa karşın hazırlıklı ve planlı ilerlemesi, gerekse program sponsorlarımızın programın organizasyonunda hızlı bir şekilde çözüm ve destek sunması ile mümkün olabilen başarılı bir danışmanlık hizmeti ile mümkündür. Work and Travel 2023 içinde aynı hazırlıklar yapılarak siz değerli katılımcılarımıza harika bir Amerika serüveni yaşatılaktır.

Grand International olarak programa katılacak olan öğrencilere tavsiyemiz Work and Travel programının organize edilmesi zor bir program olduğunu, beklentilerini iyi ayarlamaları gerektiğini, programa gerçekten ne yaptığını bilen ve Amerikan konsolosluğu tarafından onaylanmış şirketler aracılığı ile başvuru yapmalarını rica ederiz. ABD Konsolosluğu tarafından onaylanan şirketlerin listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Work-and-travel-2023-basvuru

Work and Travel 2023 Katılım Şartları

Work and Travel programına 2023 yazında katılacak olan öğrencilerin basitçe aşağıda yazılı olan katılım şartlarını sağlayabilemesi gerekmektedir.

 1. T.C. Vatandaşı olmak, (Yabancı ülke vatandaşı olan katılımcıların ofisimizi arayıp danışmasını rica ederiz)
 2. Programa katıldığı esnada 18-25 yaş arasında olmak
 3. Tam zamanlı ve aktif önlisans, lisans, yüksek lisans üniversite öğrencisi olmak,
 4. Genel ve son dönem not ortalaması 4 üzerinde 2 üstünde olmak,
 5. En az A2+ seviyede İngilizce okuma, yazma ve konuşma yetisine sahip olmak

Tabi ki bu şartlar dışında vize almanızda etkili bazı hususlar bulunmaktadır. Danışmanlarımız tarafından sizinle yapılacak kısa bir profil analizi sonrasında programa kabul edilme ve vize alma olasılığınızı ücretsiz olarak buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Aynı zamanda Work and Travel katılım şartları hakkında detaylı yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Work and Travel 2023 Erken Kayıt Avantajları

Work and Travel yani kısacası wat 2023 programına katılacak olan öğrencilerin program hakkında gerekli araştırmaları yapıp erken kayıt olmaları hayati derecede önemlidir. Her ne kadar yasal olarak work and travel 2023 başvuru dönemi 01 Temmuz 2022 tarihinden başlayıp 01 Mart 2023 tarihine kadar devam etse de, programa olan ilgi ve programın kotalı olması nedeniyle bu tarihten çok daha erken bir süreçte Türkiye'de bulunan bir çok şirketin kontenjanı dolmaktadır. Bu nedenle programa katılacak olan öğrencilerin mutlaka 2022 Temmuz ile 2022 Ekim arasında kayıt olmalarını tavsiye ederiz.

Work and Travel programına erken kayıt olan adayların daha ekonomik bir fiyatla kayıt olma, işlemlerinin erkenden tamamlanması nedeniyle yaza dair planlarının netleşmesi, daha fazla iş alternatifi görme, olası bir olumsuzlukta sürecin olumsuz etkilenmemesi adına işlem yapacak zamana sahip olma, erken vizeye girme, işlemleri erken bittiği için daha uygun maliyete gidiş dönüş uçak bileti alabilme ve ödemeleri için taksit imkanından faydalanabilme gibi daha birçok avantajı bulunmaktadır.

Work and Travel erken kayıt avantajları hakkında detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayarak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Work-and-travel-erken-kayit

Work and Travel Programına Başvuru, Kayıt ve Süreç

Yukarıda belirtilen ön katılım kriterlerini sağlayan öğrencilerin program danışmanlarımız ile yapacakları yüz yüze ya da online görüşme sonrasında programa başvuru için gereken işlem adımlarını detaylı olarak öğrenmesi mümkündür. Grand International olarak dijitalleşen Dünya'ya entegre online öğrenci kayıt ve işlem merkezimiz sayesinde Türkiye'nin neresinde olursanız olun programa başvurabilir ve işlemlerinizi online olarak takip edebilirsiniz.

Pixtech yani Process International Exchange with Technology online paneli ile programa kayıt işlemlerini, gerekli olan tüm belge ve bilgileri bize iletebilir, güncel işlerimizi görebilir, işlere başvuru yapablir, vize başvuruları, uçak bileti gibi daha birçok komplike işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi size kısaca adım adım work and travel başvuru süreci hakkında bilgi verelim.

 1. İlk aşamada yapılacak işlemler program hakkında bilgilendirme, dil mülakatı, ön kayıt ücreti ve sözleşme sürecidir.
 2. Program için gereken online kullanıcı paneline kayıt, gerekli belgelerin temini ve pasaport çıkarma
 3. Öğrenci profiline göre iş tiplerinin belirlenmesi ve ingilizce pratikler
 4. İş seçiminin yapılması, sponsor ve işveren mülakatlarına katılım
 5. İş yerleştirmesinin yapılması ve iş sözleşmesinin temini
 6. Program için gerekli olan sponsor belgelerinin tamamlanması
 7. DS-2019 resmi çalışma belgesinin temini
 8. Vize randevusunun planlanması ve vize oryantasyonu
 9. Uçak biletinin planlanması
 10. Amerika'ya varış oryantasyonu

Work and Travel 2023 kayıtlarımızın kısaca bu süreçte izleyeceği işlem adımları bu şekilde olacaktır. Süreç hakkında daha detaylı bilgi edinmek adına buraya tıklayarak Adım Adım Work and Travel başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Work and Travel 2023 Fiyatları ve Ücretler

Work and Travel programına katılmayı planlayan öğrencilerin program için yapacakları harcama hangi program tipine kayıt olduklarına göre değişiklik gösterebilir. Bu kapsamda programa ilke kez katılacak olan öğrencilerin başvuracağı program tipi "Full Placement" yani iş, konaklama organizasyonu, vize organizasyonu, sağlık sigortası ve uçak bileti organizasyonunun Grand International ve program sponsorluğu aracılığı ile gerçekleştirildiği program tipidir.

Programa daha önceki yıllarda katılmış olan öğrencilerin başvuru yapabileceği bir diğer kategori ise "Self Placemet" yani iş ve konaklama organizasyonunun öğrenci sorumluluğunda olduğu, program için gereken yasal işlemler, DS 2019 belgesinin temini ve vize organizasyonunun Grand International tarafından yapıldığı programdır.

Work and Travel 2023 Ücretleri ve yapacağınız masraflar aşağıdaki şekildedir.

 1. Work and Travel Program Ücreti: $3000 - 3250 aralığında programa kayıt olduğunuz takvime bağlı olarak değişiklik gösterecektir. WAT 2023 için kontenjanlarımız azaldıkça fiyatta artış sağlanacaktır. Belirtilen fiyatlar üzerinden öğrencilerin erken kayıt indirimi, grup indirimi, dil seviyesi indirimi alması belli dönemlerde söz konusu olabilir.
 2. Vize Ücreti : $160 - Konsolosluğa ödenen vize ücretidir. Grand tarafından öğrenci adına yatırılacaktır.
 3. SEVIS ücreti : $35 - Öğrenci takip sistemidir ve ABD Devletine ödenmektedir. Grand tarafından öğrenci adına kayıt ve ödeme işlemi yapılacaktır.
 4. Gidiş Dönüş Uçak Bileti : $550 - 850 - Gideceğiniz tarih ve lokasyona bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Grand International'ın yapmış olduğu anlaşmalar kapsamında bilet alımında danışmanlık ve yönlendirmede bulunulacaktır.
 5. Cep Harçlığı : $600 - 1000 - Yerleştiğiniz işletme ve konaklama maliyetine göre değişiklik göstermektedir.

Work and Travel programı 2023 fiyatları, masraflarınız ve ödemeler hakkında detaylı bilgi sunan yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Work and Travel'dan Beklentiniz Ne Olmamalıdır?

Work and Travel programı birçok öğrenci tarafından oldukça ilgi duyulan ve talep gören bir program olsa da herkesin başarılı bir şekilde tamamlayabileceği bir program değildir. Bu program kapsamında öğrenci her ne kadar kültürel değişim ziyaretçisi adı altında Amerika'ya gidecek olsa da programın büyük bir kesimini "Work" yani çalışma periyodu oluşturmaktadır. Bu kapsamda programa katılacak olan öğrencilerin bunun bilincinde olması gerekmektedir. Work and Travel programı hakkında doğru bilinen beklentileri bu başlık altında biraz daha realist bir şekilde ele alalım.

Öncelikle Work and Travel programı bir dil eğitim programı değildir. Programa katılım için kişinin en az A2 seviyede ingilizce bilmesi gerekmektedir. Ne kadar iyi bir ingilizceni olursa gerek Amerika'ya gidene kadar ki süreçte gerekse Amerika'da bulunduğunuz zaman zarfında sizleri o derece kolay bir süreç ve gündelik yaşam bekliyor olacaktır. Work and Travel ingilizce öğrenmek için katılacağınız bir program değil, İngilizce pratik yaparak dilinizi, kulağınızı ve telaffuzunuzu geliştirebileceğiniz bir programdır.

Work-and-travel-nedir

Work and Travel programı tam olarak bir para kazanma programı değildir. WAT programının en güzel yanlarından biri de öğrencilere para kazanma imkanı sunmasıdır ancak burda beklentiniz on binlerce dolar kazanç elde edip Türkiye'ye dönebileceğiniz şeklinde olmamalıdır. Program kapsamında öğrencilerin kazanacakları para Amerika'daki yaşam, barınma ve seyahat gibi masraflarını rahatlıkla karşılayabilecekleri bir rakam olacağı şeklindedir. Her ne kadar Work and Travel programına katılan öğrencilerin çok büyük bir kesimi Amerika'da çalışarak programa katılım için harcadıkları parayı ve daha fazlasını geri kazanabilse de bunun bir garantisi yoktur.

Work and Travel programı tam anlamıla bir tatil programı değildir. Bu program kapsamında tabi ki gezip eğlenecek ve farklı yerler göreceksiniz lakin bu programınızın en sonundaki "Travel" yani 30 günlük seyahat sürecinizde ya da çalışmadığınız günlerde olacaktır. Program kapsamında çalışacağınız bölgeler genelde küçük yazlık tatil kasabalarında olacaktır.

Program kapsamında konaklayacağınız yerler işveren ya da sponsorlar tarafından sizlere ayarlanacak olup genelde öğrenci evi, yurt ya da otel tipinde paylaşımlı bir şekilde olacaktır. Lütfen program kapsamında konaklacağınız yerlerin size özel bir ev, otel odası vb. şeklinde olacağını hayal etmeyiniz. Sizlere sezonluk kalabileceğiniz, işyerinize yakın, güvenli ve en uygun maliyette bir konaklama ayarlanacaktır.

Kısacası Work and Travel size belli oranlarda dil geliştirme, Amerikan kültürünü öğrenme, çalışıp para kazanma ve yurt dışında belirli bir süre yaşama imkanı sunan eşsiz bir kültürel değişim ve kişisel gelişim programıdır.

Work and Travel 2023 programı hakkında detaylı bilgi almak, başvuru yapmak ya da kayıt olmak için buraya tıklayınız.